ФорумФорум  ДопомогаДопомога  ПошукПошук  ЗареєструватисьЗареєструватись  Вхід  

Частка | 
 

 Великий піст - шлях за Христом

Донизу 
АвторПовідомлення
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Великий піст - шлях за Христом   27.02.11 11:32

ВЕЛИКИЙ ПІСТ – ШЛЯХ ЗА ХРИСТОМНа початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   27.02.11 11:53

ПІДГОТОВЧІ НЕДІЛІ ДО ВЕЛИКОГО ПОСТУЧи може себе вважати християнином той, хто не дотримується посту? Святі праотці кажуть, що ні. Не обманюйте себе. Просто носіння хрестика на шиї, відвідування Церкви по святах або навіть щонеділі, та й навіть щедрі пожертви Церкві – ще не запорука спасіння. Бо і невірні так само роблять. І сектанти теж щосуботи або щонеділі збираються, і пожертви роблять. Багато хто в наш час щедро даючи жертву на Церкву вважає, що відкупився від пекла. Головне щоб бути в згоді з Богом, так? А ті що навколо, інші люди, вони – це другорядне? Святе Євангеліє каже, що це не так. Перша заповідь – Люби Господа Бога свого. Друга ж – Люби ближнього, як самого себе. А чи любимо ми своїх ближніх? Хіба що на словах. Найчастіше ми любимо своїх рідних, близьких, друзів. А інших ні. Святе Письмо каже, що по тому можна буде пізнати, що християни Ви, якщо між Вами любов братерська буде.

Для того, щоб проявити свою любов до Господа, потрібно виконати заповіді Божі. Знайти у собі рішучість, проявити силу волі, і жити по християнськи. Боротьба з собою найважча. Це факт. Тому, її починають з молитви та посту. Якщо Ви поважаєте себе, якщо справді любите Бога, згадайте про Великий піст, і виконайте його правила.

Великий піст є найважливішим і найдавнішим з усіх багатоденних постів. Він нагадує нам про сорокаденний піст Спасителя у пустелі; він же вводить нас у Страсний тиждень, а потім – до радості свята над святами – Світлого Христового Воскресіння.

Великий піст – час молитви і покаяння, коли кожен з нас повинен виблагати у Господа відпущення своїх гріхів (говінням і сповіддю) та достойно причаститися святих Христових таїн, згідно з заповіддю Христовою (Ін. 6,53–56).

Ще у Старому Завіті Господь повелів синам Ізраїлевим щороку давати десятину з усього, що вони придбали, і, роблячи так, вони мали благословення в усіх ділах своїх. Знаючи це, апостоли встановили і для нашої користі десяту частину року, тобто час Великого посту, присвячувати Богові, щоб і ми були благословлені у всіх ділах наших, щорічно очищаючи себе від гріхів своїх, вчинених протягом цілого року. Великий піст має три підготовчі тижні:Перший підготовчий тиждень до Великого посту називається Тижнем митаря і фарисея. На літургії у цю неділю читається притча з Євангелія про митаря і фарисея, з метою показати, що тільки слізна молитва й смирення, як у митаря, а не перелік своїх чеснот, як у фарисея, можуть здобути нам милосердя Боже. З цієї неділі до п'ятої неділі Великого посту за всенічною після читання Євангелія співається покаянна молитва: «Покаяння двері відкрий мені, Життєдавче...».Другий підготовчий тиждень до Великого посту називається неділя про блудного сина. У зворушливій притчі про блудного сина, яку ми чуємо на літургії у Євангельському читанні, свята Церква навчає нас надіятися на милосердя Боже, якщо ми щиро покаємося у своїх гріхах. У цей тиждень, а також і в наступні два тижні на всенічній після полієлея співається псалом: «На ріках Вавилонських, там ми сиділи і плакали, коли згадували Сіон наш...». Цей 136-й псалом оповідає про страждання євреїв у Вавилонському полоні і про їхню тугу за батьківщиною. Слова цього псалма допомагають нам задуматися про наш полон гріховний і про те, що ми повинні прагнути до своєї духовної батьківщини, до Небесного Царства. Багатьох бентежить останній стих псалма, де говориться: «Блаженний той, хто візьме і розіб'є дітей твоїх (вавилонських) об камінь!». Звичайно, ця думка у буквальному сенсі слова жорстока і зовсім неприйнятна для християнина, бо Сам Господь навчав любити й благословляти ворогів своїх: і поклонятися Богові в «дусі та істині». Саме ця думка стає чистою та величною у духовно-християнському значенні, бо це значить – блаженний той, хто має тверду рішучість розбивати об камінь віри погані думки і бажання тоді, коли вони ледь-ледь зародилися (тобто перебувають немов у стані немовляти), перш ніж вони виростуть у злі діла та звички.Третій підготовчий тиждень до Великого посту називається М'ясопусним, або Сирним, бо із скоромної їжі у цей тиждень дозволяється їсти тільки сир, молоко, масло та яйця. Сама неділя М'ясопусного тижня називається неділею по Страшний Суд, бо на літургії читається Євангеліє про Страшний Суд і про останню відплату, чим свята Церква закликає грішників до покаяння. У піснеспівах Сирного тижня згадується гріхопадіння Адама та Єви, яке сталося внаслідок нестриманості, і складається похвала посту з його спасительними плодами.

Остання неділя перед Великим постом називається Сиропусною, бо нею закінчується споживання сиру, масла та яєць. На літургії читається Євангеліє (Мф.6,14–21) про прощення образ ближнім, без чого ми не можемо одержати відпущення гріхів від Отця Небесного. Відповідно до цього Євангельського читання християни мають благочестивий звичай просити у цей день одне в одного прощення гріхів, свідомих і несвідомих, і робити усе, аби примиритися з ворогуючими. Тому цю неділю прийнято називати Прощеною неділею, після якої і настає Великий піст.
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   27.02.11 12:11

Для тих людей, які не надто ознайомлені з християнськими традиціями, скажу, що сьогодні (в цьому році 27 лютого) м'ясопусна неділя. Це означає, що з завтрашнього дня не дозволяється їсти м'ясо.

Наступна неділя, в цьому році це буде 6 березня - сиропусна неділя.
Весь наступний тиджень дозволяється їсти сирно-молочні блюда. Аж до неділі 6 березня. А вже 7 березня - починається Великий піст. Про нього ми напишемо детальніше в наступних статтях.

Слід зауважити, що вказані в цьому повідомленні вказано календарні дати 2011 року. В наступному році, якщо дасть Бог дочекати, початок Великого посту, і відповідно підготовчі тижні, та свято Пасхи - будут в інші дні.

Сьогодні Церква східного обряду згадує на Богослужінні про страшний суд. Наступний тиждень мясопусний називається також Тижнем про Страшний суд, тому що на літургії читається Євангеліє відповідне (Мф. 25, 31-46), і вона присвячена спогаду про останні дні і Страшний суд. Це робиться для того, щоб грішники в надії на невимовне милосердя Боже не віддалися безпечності та недбальство про своє спасіння. У піснеспівах служби цього Тижня вірним нагадуються жахливі наслідки беззаконного життя, коли грішник постане перед справедливим судом Божим.

Нагадуючи про останній і Страшний суд Христовий, Церква разом з тим вказує і істинний сенс самої надії на милосердя Боже. Бог милосердний, але Він разом з тим і праведний Суддя. У богослужбових піснеспівах Господь Ісус Христос, що має прийти судити світ, називається правосудний, а Його суд - праведним і непідкупним випробуванням (невсипущим катуванням; неумитним судом). Всі рівні будуть перед справедливим судом Божим. Цей суд не можна буде підкупити, як сучасний світський український державний суд. Не допоможуть ні влада, ні зв'язки, ні гроші Ваші. Вам здається що це дуже далеко, колись, а може хтось сумнівається що це правда? Наївні. Це набагато ближче, ніж Вам здається. І це буде незалежно від того, що Ви про це думаєте. Кожен отримає за заслугами своїми перед Господом.

Підсумок:
28 лютого - 6 березня: ще не піст. Але заборонено їсти м'ясні страви. Однак можна сирно-молочні страви.
7 березня - початок Великого посту.
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   06.03.11 20:26

ПРОЩЕНА НЕДІЛЯОбряд загального прощення, яким завершується цей день і відкривається Великий піст, змушує навіть невіруючих задуматися про те, що значить прощати і приймати прощення і навіщо це взагалі буває потрібно.

До кінця цього дня в православних храмах служиться вечірня, до завершення якої настоятель і всі клірики виходять з вівтаря до парафіян і просять прощення за всі вільні і невільні образи і засмучення. У виконанні хору звучить пронизливий плач Адама про загублений рай, а прихожани по черзі підходять до священиків і просять вибачення у них. На зворотному шляху крізь натовп кожен зможе сказати знайомим, напівзнайомі, а то й зовсім незнайомим людям:
- Пробачте мене, будь ласка!
- Бог простить, а ти мене прости!

Хтось у цей день подзвонить після служби своїм рідним і близьким по телефону, хтось пошле смс чи лист по е-mail ... Техніка розширює межі прощення.

Мені розповідали про одну людину, для якої головним доказом автентичності Православ'я стало саме Прощена неділя, якої дійсно немає ні в католиків, ні у протестантів. Але невіруючі, до яких у цей день звертаються з проханням про прощення їх рідні та знайомі християни, зазвичай бувають дуже здивовані: а чого це вони? Начебто, все нормально ...

У сучасній світській культурі прийнято говорити «вибачте», коли наступають на ногу або просто хочуть привернути увагу, щоб запитати, котра година. Але просити вибачення у того, перед ким справді винен - не прийнято. Конкретна вина зазвичай ховається за гучними словами, за ідеологічними штампами, за економічною вигодою чи політичною доцільністю, за «всі так роблять», нарешті ...
Але християнство, покликане втілити Царство Небесне у повсякденному житті, каже: всі ми винні перед усіма , з ким доводилося стикатися. Хоча б тому, що не змогли, та ніколи і не зможемо здійснити в повній мірі євангельських заповідей по відношенню один до одного. Всі винні, але у всіх є можливість пробачити і отримати прощення.

Кожен віруючий покликаний поставити себе на місце блудного сина, який звертається до батька зі словами: «я згрішив проти неба і перед тобою». Всякий гріх, всякий промах, всяка помилка робить людину винною перш за все перед Богом, і в другу чергу - перед ближнім. Тому й на прохання про прощення відповідають «Бог простить», припускаючи, що кожен з нас і ми всі разом перебуваємо в однаковому становищі перед Вищим Суддею, і дріб'язкові образи і непорозуміння між нами самі по собі означають не так вже й багато.

Власне, наступаючий завтра піст є час покаяння перед Богом. По-своєму його можуть переживати і ті, хто щедро сипле зелені купюри до церковної скрині і не звертає ніякої уваги на людей, сльозами, потом і кров'ю яких ці купюри оплачені. Головне - домовитися з Тим, Хто нагорі. Але в Євангелії ми бачимо зовсім інший підхід: «якщо ти принесеш дар твій до жертовника і там згадаєш, що брат твій має що-небудь проти тебе, залиш там дар твій перед жертовником, і піди, помирися з братом твоїм, і тоді прийди і принеси дар твій »- так передає слова Христа євангеліст Матфей. Чому ж примирення з Богом відкривається тільки після примирення з людьми? Чи не логічніше, навпаки, починати з головного?

Відповідь на це питання теж міститься в Новому Завіті, в апостола любові Івана:
«Бога ніхто ніколи не бачив. Якщо ми любимо один одного, то Бог у нас перебуває ... Хто говорить: я люблю Бога, а брата свого ненавидить, той неправдомовець. Бо якщо не любить брата свого, якого бачить, то як може любити Бога, Якого не бачить?». Наші відносини з ближнім є найбільш вірний показник наших відносин з Богом і одночасно - школа цих відносин.

Митрополит Антоній Сурозький розповідав історію про вмираючу літню жінку, яка запросила його сповідати та причастити її перед смертю, і на сповіді сказала, що з усіх людей в світі не готова була пробачити тільки свого зятя. Він відмовився читати над нею молитву про дозвіл гріхів, поки вона відмовляла в прощенні хоч одній людині - і тим самим домігся зміни. Вона зателефонувала зятю, помирилася з ним, покликала його до свого ліжка і померла на його руках, прийнявши таїнства з надією на прощення своїх гріхів у вічності.

«Прощайте, то простять і вам» - ось ще чудові слова з Євангелія, але що означає прощати? Для когось це просто ритуальна дія - рукостискання, поцілунок, привітне слово, за якими як і раніше ховаються образа і недовірливість. Хтось іде далі і намагається не згадувати зробленого йому зла. Є й такі, хто, як батько з притчі про блудного сина, сам біжить назустріч, бо провинився і робить все можливе і неможливе, щоб відновити зруйновані добрі відносини. У кожного своя міра.

Не менш складно, ніж пробачити - прийняти прощення і повірити, що все дійсно пройшло. Люди можуть роками приносити на сповідь одні й ті ж гріхи, не розмовляти з тими, хто, як їм здається, як і раніше щось має проти них. У несенні цього вантажу вони знаходять свою солодкість, яку інколи чомусь називають упокорюванням або скромністю. «Я негідник» - ці слова нічим нікому не допоможуть, якщо не додати до них: «але я спробую стати кращим».

Це буде важко, це накладе на мене нову відповідальність, але без цього прощення, яке я сподіваюся отримати, залишається недійсним, тому що я його насправді не приймаю. Я хочу залишитися таким, яким я є.

Так, справжнє прощення - це ще й спроба зміни. Піст, який починається відразу після Прощеної неділі, для християнина якраз і є способом досягти цієї зміни. Християни називають це покаянням і хочуть вступити в нього всі разом, нікого не втративши, і тому відкладають біля порога поста те, що заважає їх єдності хоча б у межах окремого приходу, кола рідних та знайомих. На шляху до Бога важливо нікого не залишити за бортом.

Покаяння починається з можливості прощення.
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Великий піст   06.03.11 22:10

ЯК СЕБЕ ПОВОДИТИ У ВЕЛИКИЙ ПІСТВід 7 березня до 24 квітня – свята Пасхи – триватиме Великий піст. В цей час згідно традицій Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога.

Великий піст починається за сім тижнів до свята Святого Великодня і складається власне з Чотиридесятниці і Страсної седмиці. Чотиридесятниця встановлена в спогад життя Господа Ісуса Христа на землі і на честь сорокаденного перебування в пісному подвиг в пустелі Самого Спасителя, а Страсна седмиця присвячується спогаду останніх днів земного життя, страждань, смерті та поховання Ісуса Христа.

Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свят Благовіщення (7 квітня) та Входу Господнього в Єрусалим (17 квітня). Обмежується також вживання олії, яку Устав дозволяє лише у суботу та неділю. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин.

На практиці більшість християн дотримуються більш помірного посту, тобто вживають рибу і олію (крім середи і п’ятниці). Чому так багато людей нехтують постом, або не дотримуються його як належить? Бо дуже люблять і шкодують себе.

Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження – картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна бути простою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).

Якщо Вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і Ви не можете відмовитися – по можливості попередьте господарів про те, що Ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає – то зовсім небагато тих, які стоять поруч з Вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самім розповідати про те, що Ви постите, привертати увагу до цього або дорікати іншим за недотримання церковних уставів.

В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина. Хоча без цього можна обійтись, звичайно ж.

Дотримуючись посту потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом – перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів – необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці.

Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час – для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти хоча б один раз таїнства Сповіді і Причастя.

Пам’ятаймо, що піст є загальним правилом, тобто його встановлено не для окремих, особливо ревних християн, а для всіх: і монахів, і мирян, і царів, і жебраків, і дорослих, і дітей. Він не є насильством, неприємним обов’язком чи покаранням — до нього треба ставитися як до рятувального засобу, необхідних ліків для кожної людської душі.

Детальніше про загальні правила будь-якого посту можна прочитати на цій сторінці:
http://zolochiv.big-forum.net/t469-topic
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Великий піст   06.03.11 22:45

ПІСТ ЗА СТУДИТСЬКИМ УСТАВОМ
(так постяться православні монахи та найбільш благочестиві, боголюбиві миряни)Православна Церква, протягом століть, і в сьогоднішні дні, зберігає найбільш строгі правила посту, які існують у християнських церквах. В сучасному світі, лише монахи дотримуються Єрусалимського Уставу, бо він є надзвичайно строгим. Більшість монастирів та благочестивих мирян дотримуються під час посту Студитського Уставу.

Преподобний Феодор Студит метою посту вважав не виснаження тільки тіла, але і стримання всіх почуттів, тобто в утворенні гармонійного співвідношення між душею і тілом.

Головне значення в пості преподобний Феодор надавав часу прийняття їжі і її кількості. Ось це і було характерною рисою Студитського Уставу.

У Студитському Уставі щодо прийняття їжі під час Великого посту є докладні вказівки.
Так, наприклад, він наказує їсти її в 9-ій годині (у 3-й годині пополудні) і до того ж один раз на день, а в свята, суботи і неділі - два рази.

В Київській Русі під час Великого посту в їжу вживалися сушені і незварені плоди, до того ж без масла.
За Студитським Уставом - пости бувають звичайні й суворі (коли не їдять рибу, олію й гарячу їжу – це так зване сухоїдіння: хліб, вода, соки, сирі овочі й фрукти), іноді особливо суворі (не їдять аж до вечора, а хто може - і кілька днів).

Великий Піст (7 тижнів до Великодня) - суворий, особливо перший та останній тижні.
Під час усіх постів із їжі вилучають м’ясо, молочні продукти (масло, сир та ін.), яйця, алкогольні напої (крім трошки вина, якщо не суворий піст, тобто в неділю та у свята).

Коли постиш, то навіть пісні блюда треба вживати в міру. «Тільки до ситості нічого не їж, залишай місце Святому Духу» (Преп. Серафим Саровський).

Усі страви під час постів мають бути прості, невигадливі.

Треба зауважити, що Церква з особливою строгістю говорить про першу і Страсну седмиці (перший і останній тижні посту).

Під час Великого посту є дні, коли піст більш строгий, а є дні, коли піст менш строгий. Тому, називають три ступені Великого посту: перший ступінь (вищий), другий ступінь, третій ступінь.

У перші два дні першого тижня посту встановлено вищий (перший) ступінь посту - в ці дні пропонується повне утримання від їжі.

У інші дні Чотиридесятниці, крім суботніх та недільних днів, Церква встановила другий ступінь стриманості - їжа приймається один раз, без масла, у вечірній час (сухоїдіння, незварена їжа). Сухоїдіння — означає дозвіл на споживання тільки незвареної їжі під час посту. Частіше всього на трапезі в такі дні: хліб чорний і сірий, сіль і вода, сирі або квашені овочі і фрукти, сухі фрукти (ізюм, курага, інжир, фініки і т.д.), мед, різні горіхи. Рослинне масло (олію в дні сухоїдіння споживати не можна). Каву не можна, а чай можна, але тільки тому що це настій, а не відвар. Горячі напої (компоти) не дозволені. Заборонено споживання будь-якої їжі тваринного походження, в т.ч. м’яса і молока, сиру, масла і т.п. Забороняється риба, вино і олія.

У суботні та недільні дні дозволяється третій ступінь посту, тобто вживання звареної їжі, з олією, причому двічі на день.

Остання, найлегша ступінь стримання, тобто вживання в їжу риби, дозволяється лише у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці (якщо він доводиться не в Страсну седмицю) і в день Вербної неділі. У Лазареву суботу дозволяється рибна ікра.

У Страсну седмицю пропонується піст другого ступеню - сухоїдіння, а в п'ятницю та суботу - повне утримання від їжі.

Отже, піст у святу Чотиридесятницю, за правилами Церкви, полягає не тільки в утриманні від м'яса і сиру, але навіть і від риби й від олії; полягає в сухоїдінні (тобто без олії), а під час першої седмиці перші два дні пропонується проводити взагалі без їжі.

Таким чином, КАЛЕНДАР ВЕЛИКОГО ПОСТУ у 2011 році виглядатиме так:

ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ:
7, 8 березня (пн., вт.) – перший ступінь посту. Повне утримання від їжі.
9 – 11 березня (ср., чт., пт.) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/раз в день).
12,13 березня (сб., нд.) – третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ:
14 - 18 березня (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
19,20 березня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ:
21 - 25 березня (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
26,27 березня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ:
28 березня - 1 квітня (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
2,3 квітня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

П’ЯТИЙ ТИЖДЕНЬ:
4 – 6 квітня (пн.,вт.,ср.) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
7 квітня (чт.) – свято Благовіщення. Третій ступінь посту та дозволяється риба. Зварена їжа з олією (3/р).
8 квітня (пт) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
9,10 квітня (сб., нд.) – третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ШОСТИЙ ТИЖДЕНЬ:
11 - 15 квітня (з понеділка по п’ятницю) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
16 квітня (сб) – третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).
17 квітня (нд) – Вербна неділя. Третій ступінь посту та дозволяється риба. Зварена їжа з олією (3/р).

СЬОМИЙ ТИЖДЕНЬ:
18 – 21 квітня (пн., вт.,ср.,чт.) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
22,23 квітня (пт., сб.) – перший ступінь посту. Повне утримання від їжі.
24 квітня (нд) – Світле Христове Воскресіння (посту немає).

Таким чином постять православні монахи Афону, Єрусалиму, Оптинської пустині, Валааму, а також ті благочестиві миряни, які знаходять в собі сили не шкодувати себе, а здатні пожертвувати своїми задоволеннями заради Господа, який незрівнянно більше пожертвував заради нас, прийнявши смерть на Хресті.

Пам’ятаймо, що постити потрібно не лише тілом, але й душею.

Святі Отці Церкви суворо викривали тих, хто вживав під час посту їжу хоча і пісну, але вишукану.
«Є такі хранителі Чотиридесятниці, - говорить бл. Августин, - які більш примхливо, ніж благочестиво проводять її. Вони більш вишукують нові задоволення, ніж вгамовує стару плоть. Багатим і дорогим підбором різних плодів вони хочуть перевершити різноманітність самого смачного столу. Посуди, в якій варилося м'ясо, вони бояться, а не бояться похоті черева і гортані своєї».

Попереду, через 40 днів посту, нас чекає світлий день Христового Воскресіння. Зустріньмо його чистими як це робили наші предки. Вони частіше ходили до церкви, вони вели побожне життя, мали страх Божий, а звідси у них з’являлась мудрість. До цього часу кожний із нас згадує життєву мудрість наших прадідів, батьків. Вони були носіями цього дару не від того, що були такими розумними, а від того, що були перш за все побожними. На гріх вони дивились, як на гріх, на сором, як на сором.

Ісус Христос нехай Вас усіх благословляє, щоб ми були достойними Царства Божого вже у цьому житті, у смертному тілі своєму і могли нести радісну звістку Воскресіння Христового.
Амінь!
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   08.03.11 17:10

ВЕЛИКИЙ ПІСТ У СУЧАСНІЙ, ПОБЛАЖЛИВІЙ ТРАДИЦІЇ

(так постяться ті, хто постить вперше, а також ті, хто не знаходить у собі сил, через неміч тілесну, або у кого слабка воля, дотримуватись більш строгого Студитського Уставу)У сучасній традиції миряни, не навчені до строгих постів, не можуть їх дотримуватись через слабку віру та недостатню силу волі. Тому, сучасні богослови важають, що краще дотримуватись менш строгого посту, ніж не дотримуватись зовсім ніякого.

Однак, не вважайте, що коли просто не їсте м’яса чи навіть молочних продуктів, то Ви вже постите. Бо це лише спроба посту. Великий піст – це найбільш строгий піст, і дотримуватись його потрібно протягом 40 днів, а не лише на початку або в кінці.

Поблажливий піст не знаходить свого утвердження у Церкві, однак на практиці, передбачає:

В понеділок, середу і п’ятницю – можна вживати не приготовлену на вогні їжу один раз в день ввечері. Можна їсти хліб, воду, компоти, варені й сирі овочі та фрукти.

У вівторок і четвер – дозволяється приготовлену на вогні їжу, але без масла. Вживати теж бажано два рази ввечері, а якщо не маєте сил, то три рази, зранку і ввечері.

У суботу та неділю – вживається все, крім м’яса, сиру, молока, масла. Дозволяється приготування їжі з олією.

В останні два дні посту перед Пасхою, в п’ятницю і суботу піст мав би бути таким, як зазначено вище про понеділок, середу.

Коли постиш, уникай також всього смачного, що породжує всяку безбожність.

Ну якщо і ця форма Вам надто важка, і Ваша любов до себе просто безмежна, то відмовтесь хоча б від того що Ви любите на весь піст.

Тож нехай кожен християнин вирішує для себе як він буде постити, від чого відмовляється, а що собі дозволяє як необхідне.
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   26.02.12 13:27

ПРОЩЕННА НЕДІЛЯ26 лютого 2012 року - переддень Великого посту. Цей день ще називають "Прощенна неділя".

Хто сьогодні був у храмі, той знає, що в сьогоднішньому Євангельському читанні звучали слова: «Якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний, а коли не будете прощати людям провини їхні, то і Отець Небесний не простить Вам».

Зрозуміти зміст цих слів нам допомагає одна історія, яка трапилась у Києво- Печерській Лаврі. Жили колись у Лаврі два монахи, два брати у Христі. Одного звали Тит, а другого – Єваргій. Об’єднувала цих братів велика, нелицемірна любов: вони піклувалися один про одного, завжди допомагали один одному.

Та ось ворог людський – диявол посіяв у їхніх серцях гнів. І через якусь суперечку два брати дуже посварилися та зненавиділи один одного до такої міри, що коли один ішов по вулиці, то другий, бачачи його, зразу переходив на протилежну сторону. І в такому роздратованому стані вони навіть наважувалися приступати до Святого Причастя. Братія монастиря багато разів просила братів примиритися, та вони навіть не хотіли цього слухати.

Промислом Божим трапилося так, що один з братів – Тит – тяжко захворів і то так сильно, що вже думав, що не залишиться живим. Лежачи на постелі в тяжких муках, він гірко заплакав про своє безумство про той гнів, що мав він до свого брата. Тому забажав Тит, щоб монахи привели до нього брата Єваргія. Коли монахи його привели, то Тит зі слізьми на очах почав говорити: «Прости мене, брати, ради Бога, за те, що я тебе образив». Але той не хотів слухати. Тоді Тит ще дужче почав плакати і благати, просячи прощення, але Єваргій сказав: «Я тобі не прощу ні в цьому віці, ні в майбутньому». І тільки – но він промовив ці слова – як раптом упав мертвим. А Тит, що був недужим – підвівся і став абсолютно здоровим.

Вся братія дуже перелякалася такій раптовій кончині одного і одужанню іншого, і зі страхом почали розпитувати Тита, що ж це діється? І Тит почав розповідати: «Коли лежав я хворий, то побачив видіння, як ангели Божі схилилися наді мною тяжко сумували, бачачи моє гнівливе серце, а лукаві біси – раділи і танцювали, що ще одну душу зможуть погубити. І тоді я зрозумів, що негайно слід примиритися з братом Єваргієм.

Коли ж брат мій прийшов і відмовився пробачити, то побачив я видіння, як один з ангелів полум’яним списом вдарив непокірного Єваргія – і той упав мертвий, а мені ангел простягнув руку – і я одужав.

Бачите, яке велике значення має прощення. Ось так, дорогі браття і сестри і у нашому повсякденному житті дуже часто буває, що вільно чи не вільно ми на когось ображаємось, гніваємося, і більше того, ще й шукаємо собі виправдання, начебто наша образа є справедливою, але насправді будь-який гнів чи невдоволення веде нашу душу до загибелі.

Саме тому Церква і встановила особливий день, щоб ще раз нагадати нам про цю істину – це остання неділя перед великим постом, яка називається Прощенною.

Саме сьогодні ми повинні з особливою увагою заглянути в свою душу і згадати кого ми образили, чи на кого тримаємо образу, і негайно з цією людиною помиритися, попросити прощення за всі провини у рідних, близьких, друзів, а якщо хто далеко – то необхідно зателефонувати і попросити вибачення. Але це зробити дуже тяжко, оскільки зразу починає заважати гордість. Та ми повинні «переступити» через себе, подолати гординю і щиро вибачитися, пам’ятаючи слова преподобного Єфрема Сиріна: «Якщо ми не помиримося з братом своїм, то піст наш марний і молитва марна».
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   26.02.12 14:07

Починається весна посту,
Розпускаються квіти покаяння.
Покаяння – metanoia , «зміна розуму» – це не попіл, але квітка, що розквітає.

«Ось піст, який я вибрав: розбити кайдани неправди, пута ярма, і пригноблених відпусти на волю, і всяке ярмо розірви, розділи з голодним хліб твій, і подорожніх бідних введи в будинок: коли побачиш нагого, одягни його, і від єдинокровного твого не ховайся» (Іс. 58:7) .

Постити можна по-різному. Можна «для сварок і чвар і для того, щоб кулаком бити нахабно» (Іс 58:4), а можна - постом, бажаним Богу.

Перший варіант посту передбачає зосередження на своїх власних інтересах і зневагу благом ближнього, другий, навпаки - участь у бідах ближнього, співчуття йому. Заклик Божий, що звучить у завжди актуального Ісаї, закликає нас до другого. Піст висловлює нашу спрагу зустрічі з Богом, спілкування з Ним. Але справжня зустріч з Творцем неможлива при зневажливому і немилосердному ставленні до Його створіння - до ближніх.

Власне, піклуючись про ближнього, відгукуючись на його потребу, ми робимо це для Христа, як каже нам одне з богослужбових читань - в Неділю про Страшний суд (Мт 25:31-46). Співчуваючи і допомагаючи ближньому, який опинився в потребі, ми зустрічаємося в його особі з Христом, а в Христі - з Богом. Адже в особистості Христа - повне і остаточне одкровення Бога людині. Сенс посту - не в зміні дієти з тваринної на рослинну, це ми всі розуміємо. Він у тому, щоб поділитися з потребуючим тим, чого в тебе в надлишку.

Святитель Іоанн Златоуст радить під час посту купувати найдешевшу їжу, а на зекономлені гроші допомагати нужденним. Це святоотцівське повчання надзвичайно актуально для нас, сьогоднішніх християн. Якщо поставитися до нього серйозно, то «пісною» їжею для мешканця сучасного міста виявиться не ікра і не кальмари з устрицями, а те, що в наших супермаркетах найдешевше - худі, синюшні, жорсткі як гума інкубаторські кури.
Златоуст у IV столітті ніякої новизни не висловив, адже це і є біблійне ставлення до посту.

Суть посту - в боротьбі з егоїзмом, у співчутті до ближніх, особливо до потребуючих, до соціально беззахисних. Отже, піст не буває без милості, піст і милостиня - два крила молитви. Без співчуття до нужденних, без солідарності з ними піст безглуздий і навіть духовно шкідливий. Як зробити пісною «непісну» їжу, хоча б ту ж горезвісну курку? Поділитися нею з голодним, з тим, кому і такої їжі нема за що купити, віддати йому половину - ось і стане пісною твоя непісна курка.

Це і є біблійне і святоотцівське розуміння посту. Для чого християнин томить себе постом? Чи не для того, щоб через цей фізичний голод зголодніти до духовного хліба - «слова, що виходить з уст Божих» (Втор. 8:3; Мт4:4)? Таким чином, сам по собі піст - лише засіб, а не мета духовного життя. При обжерливості й самовдоволенні духовне життя не може не понести втрати.

Піст, як не дивно, робить нас вільними. Завдання посту - звільнити людину від егоїзму і від усякого роду залежностей, від поневолення матеріального. Без самообмеження справжня свобода неможлива, в цьому її парадокс. Свобода - не в тому, який вибрати собі на вечір сорт пива, а в тому, щоб взагалі взяти і відмовити собі в пиві. Справжній вибір - не між пепсі-і кока-колою, а в тому, щоб пити чи не пити подібну отруту. Ось чому корисно на час посту позбавляти себе того, до чого відчуваєш зайву прихильність. У кожного ці прихильності свої.

Хтось надмірно любить каву, хтось дня не може прожити без тістечок, хтось став «жертвою телебачення», хтось боїться вийти на вулицю без стільникового телефону, хтось вліз у павутину Інтернету ... Звільнитися від зайвої прихильності до подібного роду речей і явищ допомагає піст. Людина вільна лише тоді, коли вона лагідна і смиренна, коли здатна володіти собою - обмежувати себе, приборкувати.

На практиці ж в сьогоднішній православній церкві часто спостерігається деяке послаблення цих правил, особливо для тих, у кого домашні — неправославні або навіть просто нехрістияни. Тут корисно мати на увазі три моменти. По-перше, не слід постити до спричинення шкоди своєму здоров'ю або втрати працездатності. По-друге, ми не повинні постити як лицеміри (Мф 6: 16), привертаючи до себе увагу. Коли ми в гостях, інколи скромніше і по-християнськи буде без заперечень з'їсти те, що нам пропонують, ніж вимагати такої їжі, яка задовольняла б нашим правилам. Якщо наш пост бентежить інших або стає для них причиною додаткового клопоту — в нім є щось неправильне. По-третє, в той же самий час наш пост не повинен носити випадкового характеру або бути чимось номінальним. Він має бути досить строгим, щоб ми могли зрозуміти, що означає самозречення. Великий пост втратить всю свою цінність, якщо перестане бути подвигом, боротьбою з нашою занепалою природою.

Проте, хоча стриманість само по собі і не є першочерговою метою Великого поста, пост і стриманість (у православ'ї немає чіткого кордону між двома цими термінами) не можуть бути віднесені на другорядне місце або просто скасовані як щось маловажне. Насправді в православ'ї прийнято постити досить строго. Якщо вже Великий пост дійсно має бути часом жертви, це, в числі іншого, також відноситься і до їди, і до пиття. У перебігу семи тижнів, починаючи з Чистого понеділка до Великої суботи, православні християни повинні дотримувати здебільше “вегетаріанську” дієту. Виключаються м'ясо і тваринні продукти (яйця, молоко, масло і сир); вино і рослинна олія вирішуються лише по суботах, воскресінням і в деяких інші свята, риба ж дозволяється лише в свято Благовіщення і у Вербне воскресіння.

Стриманість, яка часто вважається головною межею Великого поста, — це не мета, а засіб. Пост даремний, якщо не спричиняє за собою відновлення зруйнованих стосунків. Дійсно, в Евангелії Ісус говорить не просто про пост, але про “молитву і пост” (Мф 17: 21; Мк 9: 29). Якщо ми постимо, то лише для того, щоб налаштуватися на молитву, або, інакше кажучи, щоб знов знайти зв'язок з Богом.

Мета посту — зламати перешкоди, так щоб ми змогли більш повно розділити своє життя з Богом і один одним.
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   26.02.12 20:54

КАЛЕНДАР ВЕЛИКОГО ПОСТУ у 2012 році

(згідно Студитського Уставу):
ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ:
27,28 лютого (пн., вт.) – перший ступінь посту. Повне утримання від їжі.
29 лютого – 2 березня (ср., чт., пт.) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/раз в день).
3,4 березня (сб., нд.) – третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ:
5 - 9 березня (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
10 - 11 березня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ:
12 - 16 березня (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
17,18 березня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ:
19 - 23 березня - (з понеділка по п’ятницю) - другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
24 -25 березня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

П’ЯТИЙ ТИЖДЕНЬ:
26– 30 березня (з понеділка по п’ятницю) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
31 березня - 1 квітня (сб., нд.) - третій ступінь посту. Зварена їжа з олією (2/р).

ШОСТИЙ ТИЖДЕНЬ:
2 - 6 квітня (з понеділка по п’ятницю) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
7 квітня (сб.) – свято Благовіщення. Третій ступінь посту та дозволяється риба. Зварена їжа з олією. Дозволяється рибна ікра. (3/р).
8 квітня (пт.) – свято входу Господнього у Єрусалим. Вербна неділя. Третій ступінь посту. Дозволяється риба (3/р).

СЬОМИЙ ТИЖДЕНЬ:
9 – 12 квітня (пн., вт.,ср.) – другий ступінь посту. Сухоїдіння (1/р).
13,14 квітня (пт., сб.) – перший ступінь посту. Повне утримання від їжі.
15 квітня (нд.) – Світле Христове Воскресіння (посту немає).

Так мав би виглядати піст у харчуванні праведного християнина та християнки. В ідеалі.

Однак, якщо Правила Студитського Уставу є неможливими для Вас через надмірну суворість, якщо Ви не готові до такого подвигу, спробуйте хоча б дотриматись посту у сучасній, поблажливій традиції, як про це писалось вище, тобто:

В понеділок, середу і п’ятницю – можна вживати не приготовлену на вогні їжу один раз в день ввечері. Можна їсти хліб, воду, компоти, варені й сирі овочі та фрукти.
У вівторок і четвер – дозволяється приготовлену на вогні їжу, але без масла. Вживати теж бажано два рази ввечері, а якщо не маєте сил, то три рази, зранку і ввечері.
У суботу та неділю – вживається все, крім м’яса, сиру, молока, масла. Дозволяється приготування їжі з олією.
За поблажливою традицією,в останні два дні посту перед Пасхою, в п’ятницю і суботу піст мав би бути таким, як зазначено вище про понеділок, середу.

Ну якщо і ця форма Вам надто важка, і Ваша любов до себе просто безмежна, то відмовтесь хоча б від того що Ви любите на весь піст.
В будь-якому випадку, скільки б Ви разів не їли на день, і що б не їли, не забувайте, що потрібно уникати всього смачного, бо це породжує всяку безбожність.
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   26.02.12 21:01Сьогодні, ми вступаємо із вами у важливі дні нашого земного життя — час спасительного Великого посту. У цей час ми повинні зрозуміти, що таке є піст для християнина. Церковнослов’янською мовою слово піст звучить як пост і має два значення. Перше — це значення періоду духовного і фізичного стримання, а друге значення слова пост — це варта, бути на посту, стояти на варті. Отже, на сторожі чого стоїть кожен і з нас у цей святий час?

Усі ми воїни Христові і кожен веде свою духовну боротьбу із видимими і невидимими силами, які намагаються звести нас зі шляху спасіння. І в час Великого посту, коли Господь наш Ісус Христос іде важким голгофським шляхом, ми ведемо особливу боротьбу, боротьбу з тими гріхами, які зароджуються у нашому серці. Згадайте собі, які слова подає нам Свята Церква для повчання у підготовчі неділі Великого посту і ці слова ми співаємо тільки у підготовчі неділі. Це слова із 136 псалма “На ріках вавилонських, там ми сиділи і плакали“. Щоб зрозуміти, чому ці слова подає нам Церква для повчання, для напоумлення перед Великим постом, потрібно згадати собі у якому стані перебували євреї під час вавилонського полону, коли і народились ці слова.

Євреїв полонили, але минув час, вони там обжились, завели сім’ї, господарства, мали свою землю, виконували свою роботу, за що отримували їжу, а, можливо, і платню. Хтось вже звільнився з рабства, хтось відкупився, когось відпустили, хтось почав своє вільне життя, можливо, започаткував свою справу. І в цей час з’являються пророки, які нагадують євреям: діти Авраама, ваш дім не тут, пам’ятайте: ви в полоні і ваш дім — це Єрусалим і ваш Бог — це не язичницькі боги, яким ви тут поклоняєтесь, Він чекає вас у вашому домі. І закінчується цей псалом на перший погляд страшними, кровожерними словами, і людині, яка не вірить в Бога може видатись незрозумілим і дивним, чому Церква напередодні посту, часу покаяння, часу взаємного прощення, часу смирення дає саме ці слова: “Дочко Вавилону… блаженний той, хто візьме і розіб’є дітей твоїх об камінь“,— страшні слова, дорогі мої. Уявімо собі, що на нас нападають вороги і воїни забирають у наших матерів дітей, немовлят і розбивають їхні голови об камінь. Що ми скажемо, що подумаємо, що вчинимо із такими людьми? Для нас вони будуть нелюдами, загарбниками, катами. А тут сама Мати-Церква закликає: “Блаженний, тобто щасливий, хто візьме дітей твоїх і розіб’є об камінь”.

Кожен із нас — це той полонений ізраїльтянин, якого захопив Вавилон — світ, який навколо нас. Згадаймо собі Одкровення св. ап. Іоана Богослова, який називає світ вавилонською блудницею, цей Вавилон полонив і нас. А Ізраїль чи Сіон, до якого прагнули повернутись євреї — це є Царство Боже, у яке повинні повернутись ми із цього полону. А де ж є це Царство Боже?— можемо спитатись ми. Христос говорить: “Царство Боже всередині вас є” (Лк.17:21). Наше серце може стати Царством Божим і у нашому серці, як Царстві Божому повинен царювати Бог. Чи царює Він у нашому серці? Задаймо собі це питання. Чи ми стаємо громадянами духовного Ізраїлю і Царство Боже у собі відкриваємо тільки на короткій ранковій чи вечірній молитві. Ось, Боже, зараз ми трошки твої громадяни і увечері ми трошки Твої громадяни. А весь інший час ми не Твої громадяни, Боже. Нам краще тут, у Вавилоні, де добре жити, де нам платять, де маємо достаток, де вдовольняємо свої тілесні пристрасті, тілесні потреби, які апостол Іоан називає жадоба плоті, жадоба очей і гордість житейська (1Ін.2:16). Саме тому Свята Церква закликає нас: “Блаженні ми, коли візьмемо дітей і розіб’єм об камінь”. Бо діти — це образне позначення наших гріхів, які зароджуються у наших серцях.

Як гріх зароджується у нашому серці? Дуже рідко ми чинимо гріх бездумно, механічно. Зазвичай, спочатку він приходить до нас ззовні: ми щось побачили, про щось подумали, хтось нам щось сказав, щось ми прочитали. І в серці зародилась думка, намір гріха. У богослів’ї це називається прилогом. Прилог — цей зародок гріха у нашому єстві. Вже тут ми повинні позбавитись від нього, але якщо ми цього не захотіли чи не змогли зробити, то гріх народився. Він ще не розвинувся. Це тільки немовля, яке слід взяти і розбити об камінь віри — Христа Спасителя.

Безперечно самі ми цього зробити не можемо. Без Бога спастись не може ніхто і Бог нікого не спасає сам по собі. З наших уст, особливо у час великого посту постійно повинна злітати молитва “Господи, помилуй”. Найкоротші слова, найпростіші, які ми можемо повторювати багаторазово, часто протягом дня: “Господи, помилуй”. І Господь завжди відгукнеться на наш заклик і допоможе розбити дітей нашого серця – наші гріхи – об камінь віри, об свої спасительні страждання. Кожного разу на молитві, приватній чи церковній, ранковій чи вечірній ми повторюємо дуже важливі слова: “Притерпівий за нас страсти, Ісусе Христе, Сине Божий помилуй нас”. Ці слова повинні стати в час великого посту ключовими словами.

Перший виявом нашої готовності служити Богові, співстраждати Йому, є наша Сповідь і Причастя. У покаянні ми беремо наші гріхи і кидаємо до підніжжя Божого, до хреста, ми розбиваємо об хрест наші гріхи, а в Євхаристії ми з’єднуємося із Ним, бо Він сказав: “Хто їсть Моє Тіло і п’є Мою Кров, той в Мені перебуває, і Я в ньому” (Ін.6:56). Ми вирушаємо разом із Христом голгофською дорогою, назустріч Йому, і тільки під час Страсної Седмиці Христос піде назустріч нам. Тож нехай цей Великий піст – Свята Чотиридесятниця – буде для нас часом покаяння, часом, коли ми зможемо розбити свої гріхи до каменя віри, коли нам буде достатньо сміливости, коли ми будемо мати силу для того, щоб позбутись того, що заважає нам у духовному житті. А це насамперед гординя, немилосердя і озлобленість. Простімо один одному образи, забудьмо чвари і обіймімо один одного у щирій християнській любові. Станьмо сміливо на боротьбу із силами зла, які в цей час особливо будуть впливати на нас. Будьмо пильними на посту і в пості. А Христос, що Сам перетерпів спокуси, завжди допоможе нам у цій нелегкій боротьбі.

Допоможи нам, Боже наш!
На початок Донизу
Духовна скарбниця
Активний учасник
Активний учасник
avatar

К-ть повідомлень : 34
Registration date : 27.02.2011

СтворюватиТема: 10 важливих справ - до закінчення Великого Посту   12.04.12 13:33

10 важливих справ, які треба встигнути
зробити до закінчення Великого Посту
Залишилось кілька днів Великого Посту. Піст як завжди пролітає непомітно, тому перед його завершенням потрібно зупинитися і вирватися з потоку суєти, який поглинає наші сили і забирає час, щоб встигнути виконати хоча б частину з того, що ми планували. У ці останні дні посту потрібно мобілізуватися. Список справ, які потрібно завершити постом може бути, наприклад, таким.
1. Щиро помолитися, щоб Господь дав побачити свої гріхи, підготуватися до докладної сповіді і просити духівника знайти час її прийняти.
2. Сходити на Літургію, і причаститися на ній.
3. Почати читати ранкове і вечірнє молитовне правило повністю або хоча б трохи розширити своє молитовне правило. Або постановити молитися з більшою увагою, ніж зазвичай.
4. Прочитати хоча б одне Євангеліє. Великим Постом віруючі намагаються прочитувати всі чотири Євангелія, але якщо не вийшло, то хоча б одне потрібно встигнути перечитати.
5. Доробити невідкладні справи, які ми відкладали й відкладали, щоб звільнити Великий четвер і Велику п'ятницю на Страсному тижні.
6. Відвідати родичів і приділити увагу домашнім - хоча б просто без поспіху і з любов'ю поспілкуватися з ними і вислухати їх.
7. Виконати одне давню обіцянку – чи то прибити до стіни картину, чи розібрати завали в шафі або що інше, що обіцяєш багато тижнів і все відкладаєш.
8. Обмежити своє інтернет-спілкування - силою волі, або спеціальними програмами, контролюючими час на певному сайті - мінімізувати хоча б на якийсь час своє перебування в соціальних мережах та інтернет-щоденниках.
9. Попросити вибачення і примиритися з тими, кого образив давно або недавно.
10. Взяти участь в якій-небудь справі милосердя - хоча б і посильної сумою або невеликим часом - головне - зробити перший крок до того, кому погано, і хто потребує нашої допомоги.
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   18.03.13 12:12

Почався Великий піст.

Від 18 березня 2013 року до 4 травня 2013 року триватиме Великий піст. У цей час згідно традицій Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога.

Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свят Благовіщення (7 квітня) та Входу Господнього в Єрусалим (8 квітня). Обмежується також вживання олії, яку Устав дозволяє лише у суботу та неділю. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин.

На практиці більшість християн дотримуються більш помірного посту, тобто вживають рибу і олію (крім середи і п’ятниці). Людина не повинна осуджувати іншу людину за строгий піст, або за недотримання посту. У кожного є своя совість, і кожен особисто відповідальний за своє духовне життя. Є також ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст – хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена – наприклад, може вживатися молоко – але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися – наприклад особи, які перебувають у відрядженні.

Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження – картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна бути простою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).

Якщо Вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і Ви не можете відмовитися – по можливості попередьте господарів про те, що Ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає – то зовсім небагато тих, які стоять поруч з Вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самім розповідати про те, що Ви постите, привертати увагу до цього або дорікати іншим за недотримання церковних уставів.

В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.

Дотримуючись посту потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом – перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів – необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці.

Під час посту треба більше молитись. Треба частіше ходити в храм, тим більше що служби великого посту - особливі служби: вони допомагають постить зрозуміти себе, покаятися в гріхах, очистити душу ... Але важливо ось що зрозуміти: і збільшення правила, і часті походи в храм дадуться нам дуже нелегко, якщо в наших душах немає любові до молитви. Необхідно якось виховати в собі цю любов, інакше нам буде дуже складно обходитися без мирських задоволень.

І ось що ще важливо пам'ятати: ми залишаємося християнами не тільки на молитві. Відмова від розваг, від телевізора, від кіно дасть нам масу вільного часу, і буде дуже розумно присвятити цей час дітям, батькам, друзям. Треба звернутися до людей! Якщо на першому місці для християнина стоїть Господь, то на другому-то завжди будуть люди - і близькі, й далекі, - всі, кому важко без нашої участі. Далі, необхідно більше бувати на повітрі - це без сумніву! Можна навіть спортом зайнятися. Перш нам ніколи було сходити до лікаря? Значить, під час посту потрібно як слід підлікуватися ... Словом, піст - це справа творча, воно залежить від наших особистих якостей, від нашої свідомості, від наших талантів. Не всяке мирське заняття неодмінно потрібно виключати, - не можна лише проводити час даремно, без користі душі.

Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час – для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти хоча б один раз таїнства Сповіді і Причастя.
На початок Донизу
Спонсируемый контент
СтворюватиТема: Re: Великий піст - шлях за Христом   

На початок Донизу
 
Великий піст - шлях за Христом
На початок 
Сторінка 1 з 1
 Подібні теми
-
» СП кольорових сумочок. Великий вибір, гарні модельки.

Права доступу до цього форумуВи не можете відповідати на теми у цьому форумі
 ::  ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ (релігійний розділ) :: Про віру і життя християнське-
Перейти до: